ההיסטוריה של החיתולים

מה זה חיתולים ?

חיתול הוא סוג של אריג שנהוג לכרוך סביב פלג גופו התחתון של התינוק (הישבן) כדי לספוג שתן וצואה.

איך זה התחיל

בעבר נהגו להשתמש בחיתול פשוט רב פעמי (חיתול טטרה), שהיה עשוי מבד כותנה, להחתלת תינוקות. חיתולים אלה היו עשויים מאריג וניתן היה לכבסם אותם.

ב-40 השנים האחרונות הפך השימוש בחיתולים חד-פעמיים (שזכו בארץ לשם "טיטולים") לנפוץ.

החיתולים החד פעמיים עשויים מחומרים מלאכותיים כדוגמת פלסטיק וספוג.

בעבר הרחוק (לפני אלפי שנים) נהגו להשאיר את התינוק ללא בגדים, אך קיימות גם עדויות על שימוש בעלים ובעורות לכיסוי פלג גופו התחתון של התינוק.

חיתולים בעולם

בארצות הברית היה קיים שירות של ניקוי ואספקת חיתולים רב-שימושיים. החיתולים המלוכלכים היו נאספים מבית הלקוח לכביסה, והלקוח היה מקבל חיתולים נקיים. וואו איזה שירות V.I.P כל מה שאמא טרייה צריכה 🙂

החיתול החד פעמי הראשון ענה לשם "צ'אקס", ויוצר בארה"ב ע"י חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון ב-1949.

חברת "פרוקטור אנד גמבל" האמריקאית החלה למכור את המותג "פמפרס" ב-1961.

בשנת 1969 הצטרף גם "האגיס" של חברת קימברלי לתחרות בארה"ב ומשם החל שיווקו בעולם כולו.

התפתחות בישראל

השימוש בחיתולים חד פעמיים הגיע לישראל בשנות ה-80, ומפעלים מקומיים ייצרו שלושה מותגים – "טיטולים" , "ליטופים" ו"טפנוקים" עבור התינוקות שנולדו בארץ הצבר. בשנים מאוחרות יותר הוקם עוד מותג ישראלי מוצלח לא פחות לטיטולים בשם "בייביסיטר" שהוקם במטרה שיתאים למשפחות ישראליות.

בשנת 1983 מצאה המועצה הישראלית לצרכנות כי החיתולים החד פעמיים מתוצרת ישראל הם בעלי כושר ספיגה גדול וטוב יותר מהטיטולים המיובאים מחו"ל. עובדה מעניינת שצריכה להיכנס למודעות הצרכנים הישראלים.

בשנת 1996 שתפו "חוגלה" (יצרנית המותג "טיטולים") וחב' "קימברלי קלארק" פעולה במסגרתו ייצרה ושיווקה "חוגלה" את טיטולי "האגיס" בישראל.
תוך מספר שנים מכרו "פמפרס" ו"האגיס" את רב החיתולים החד פעמיים לשוק הישראלי (כ-80 אחוז).

החיתולים בימינו

חיתול הבד הפשוט לא נעלם, והטטרה חזר לככב ברשימת הציוד לתינוקות. כיום הוא משמש בעיקר לפרישה על משטחי החתלה, ולפרישה על העגלה להצללה.

בשנים האחרונות יותר ויותר חיתולים רב פעמיים נכנסים למודעות השימוש, ומעודדים אמהות להחזיר את השיטה הטבעית בדומה לתקופה שהאמהות והסבתות שלנו גידלו אותנו. 

אחרי שהתרגלו לשיטה הפשוטה שטיטול מלוכלך זורקים לפח קצת קשה לחזור אחורה אבל צריך לחשוב שעידוד שימוש בחיתול רב פעמי מונע את זיהום כדור הארץ נושא חשוב בימינו.

אם כבר החלטתם שאתם משתמשים בחיתול רב פעמי הדבר החיובי בו זה כל הדוגמאות החמודות שהיום מייצרים. ככה שגם אתם תורמים לסביבה וגם נהנים מחיתול מעוצב וצבעוני. 

רוצים לקרוא עוד על ההיסטוריה של החיתולים כנסו לויקיפדיה.