מעריסה למיטת ילדים – מדריך להורה

עריסה >> מיטת מעבר >> מיטת ילדים – מדריך להורה הטרי

בשנים הראשונות של תינוק קטן – ובשנים הראשונות שלכם כהורים – גם אתם וגם ילדיכם לומדים כמויות של מידע חדש, וסביר להניח שאתם עושים הכל כדי לסייע להתפתחות התקינה שלהם ולעזור להם לגדול בצורה הטובה ביותר. אחד הדברים שמבלבלים לא פעם הורים טריים הוא המעבר בין סוגי המיטות השונים – מתי, למה, ואיך עושים את זה?

 

המדריך הבא להורה הטרי יעזור לכם להבין מתי כדאי לבצע את המעברים בין עריסה, מיטת מעבר ועד מיטה לילדים, ואיך לבצע את המעברים בצורה הנכונה והבריאה לכל הסובבים!

 

שלב ראשון – עריסה

בשבועות הראשונים, ולפעמים גם בחודשים הראשונים לחייו, סביר להניח שהתינוק שלכם ישן לצידכם, במה שנקרא "עריסת תינוק" קטנטנה. אבל מהר מאוד הוא יגדל מבעד לעיניכם, והעריסה הקטנטנה כבר לא תתאים לממדי גופו הקטן. זה הזמן לעבור לעריסה גדולה – או לול – המיטה האמיתית הראשונה שלו.

 

המעבר לעריסה תלוי בהתפתחות התינוק – הרבה פעמים עריסת תינוק קטנה מיועדת למשקל של בין 5-10 ק"ג בלבד, ולכן חשוב להסתכל בהוראות היצרן. גם אם התינוק עדיין לא הגיע למשקל הזה, לפעמים אתם פשוט תראו שהעריסה כבר קטנה ושהוא לא מרגיש בנוח בפנים. גם התפתחויות אחרות – כמו התהפכות – מעידות שהגיע הזמן לעבור למיטה הראשונה האמיתית שלו, לעריסה.

 

המעבר לעריסה צריך להיעשות בשלבים. למשל, בתור התחלה תנו לתינוק לישון בעריסה רק בשנת הצהריים שלו, ובלילה השאירו אותו בעריסה הקטנה שלצד המיטה שלכם. כמו כן, תוכלו לנסות לשים את העריסה בחדר שלכם בתקופה הראשונה, ורק אחר כך להעביר את העריסה לחדר התינוק.

 

שלב שני – מיטה מעבר

ואז – ובלי ששמתם לב – התינוק הקטנטן כבר גדל, והגיע הזמן לעבור מעריסה למיטת מעבר. מיטת מעבר לילדים היא גרסה מוקטנת של מיטה לילדים רגילה (או מיטת יחיד). מיטה כזו מעוצבת עבור ילדים קטנים, כך שהיא בדרך כלל נמוכה, ולעתים היא מגיעה עם מעקה שמונע נפילות. מיטה כזו מסייעת לילדים שלכם במעבר בין עריסה לבין מיטה רגילה לילדים, והופכת אותו פשוט ונוח יותר.

 

ובכל זאת, המעבר מעריסה למיטת מעבר יכול להיות מאתגר ומפחיד. בניגוד לצעדים משמעותיים בהתפתחות המוקדמת, כמו שימוש בסיר או אכילת אוכל מוצק, המעבר מעריסה למיטת מעבר לא תמיד בא בטבעיות; חוק האצבע המקובל הוא לבצע את המעבר הזה לפני שהילדון יכול לטפס החוצה מהעריסה בעצמו, וכך ליפול ולהיפצע. רוב הילדים הקטנים יכולים לקפוץ מהעריסה כשהם בגובה 35 ס"מ, בערך בין גיל 18 חודשים ועד שנתיים.

 

אם לילד שלכם נוח בעריסה והוא לא אחד שמטפס, זה אמור להיות בסדר להשאיר אותו בעריסה עד גיל שנתיים, אך שימו לב – ככל שהילד נשאר בעריסה, כך הוא מתחבר אליה רגשית, והמעבר למיטת מעבר לילדים עלול להיות קשה יותר.

 

שלב שלישי – מיטה לילדים

ושוב – וכנראה גם הפעם זה קרה לפני שהספקתם למצמץ – הילד גדל עוד קצת, והגיע הזמן למעבר נוסף, הפעם למיטה לילדים. גם כאן, אין איזה חוק ברזל שאומר שהחל מגיל כזה וכזה יש צורך במיטה גדולה יותר; הצורך הזה מתעורר כתלות בילד שלכם, ובאופן הגדילה שלו. חלק מהילדים עוברים למיטה לילדים בגיל שלוש, ואילו אחרים ממשיכים עם מיטת המעבר שלהם עד גיל חמש (לרוב, זה הגיל המקסימלי).

 

לרוב, המעבר למיטת ילדים נובע מהתפתחות הילד. כשמיטת מעבר הופכת קטנה וצרה עבורו, זה סימן שהגיע הזמן לשינוי. הרבה פעמים הילד עשוי להסתובב או להתהפך בלילה, וכיוון ומיטת המעבר קטנה, הוא ירגיש לא בנוח. לעתים הילד עצמו יבקש לעבור למיטה לילדים, כי הרגיש שהוא גדול ומוכן לזה, ובדרך כלל מומלץ להקשיב לו.