תקן למשטח החתלה לתינוק

האם צריך תקן למשטח  החתלה לתינוק?

הסבר קצר לתו תקן

"תו תקן"  הינו מרכיב חשוב בכלל המוצרים, במוצרי תינוקות בפרט! ובמיוחד במשטח החתלה לתינוק, מומלץ מאוד לא לזלזל בתקן הזה. נכון שלא כל מוצר מצריך תקן אבל לצערי ישנם לא מעט מוצרים ללא תו תקן או מוצרים שנכשלו במבחני התקן ובכל זאת נמצאים בשוק. מוצר שעפ"י חוק נדרש לו תו תקן ושווק ללא תו זה מהווה סכנה בריאותית בכל הרמות. במיוחד בכל הנוגע למוצרים הנגישים לפעוטות בכל הגילאים ולמשטח החתלה לתינוק.

יש החושבים שמוצרים המצריכים תו תקן הינם מוצרים כמו תרופות , מכשור רפואי או מוצרי חשמל, אבל הקשת של המוצרים בעליי שימוש יומיומי המחייב תו תקן הוא כל כך רחב החל מסכו"ם וכלה במערבל בטון. וכן גם מוצרי טקסטיל , ספוגים למזרנים במיוחד במשטח החתלה לתינוק שנמצא בשימוש יום יומי ואף כמה פעמים ביום ועוד.

תהליך תקן מורכב ולפעמים גם ארוך מאוד. כאשר יצרן או יבואן רוצים לקבל תו תקן עבור מוצר כלשהוא הוא צריך לעבור כמה שלבים. דבר ראשון הוא צריך לעבור בדיקת אב טיפוס ראשונית שאם המוצר נכשל בבדיקה היבואן או היצרן יכולים לתקן את הליקוי שנמצא בבדיקה ולשלוח שוב מוצר חדש ותקין לבדיקה חדשה (לפעמים זה יכול לקחת 3, 4 ,5 פעמים ואפילו יותר) ככה עד שהמוצר עובר את הבדיקה בשלמותה ומצליח לקבל אישור לתקן.

כשהמוצר עבר את התקן הוא מקבל ממכון התקנים (המוסד היחיד בארץ הבוחן ומעניק תעודת תקן) תעודה המאשרת שהמוצר תקין ועבר את הבדיקה שלהם בהצלחה.

ולכל תעודה כזאת יש תוקף. תוקף התעודות נע בין שנה עד שלוש שנים.

תהליך הוצאת תקן למוצר:

הרומן בין היבואן/יצרן למכון התקנים רק מתחיל. בכל פעם שהיבואן או היצרן קונה, מייצר ו/או מייבא סחורה חדשה הוא חייב ליידע את מכון התקנים ומכון התקנים שולחים נציג שלהם למיקום שבו נמצאת הסחורה כדי לבדוק שאכן הסחורה תואמת את המוצר שהם בדקו בפעם הראשונה (בדיקת האב טיפוס שהזכרתי).

כל בדיקה כזאת שמכון התקנים מבצע עולה כסף למרות שהמוצר כבר עבר בהצלחה את הבדיקה הראשונית, כל בדיקה כזאת נקראת "בדיקת ש" שאומר שהמכון בודק שהסחורה אכן מתאימה למוצר שנבדק בבדיקת האב טיפוס והיא מצריכה עלות נוספת.

במידה והנציג מוצא איזה שהן אי התאמות בין הסחורה שהגיעה לתוצאות בדיקת האב טיפוס שנערכה במכון. אזי היבואן או היצרן מחויבים לתקן את הליקויים שנמצאו ולתקן זאת בכל היחידות שהוזמנו והגיעו לארץ.

אמרתי כבר שזה תהליך מורכב ארוך ומייגע ☹

בדיקה של מכון תקנים יכולה להגיע לכמה עשרות אלפים רק שתדעו בלי קשר לעלות היבוא של המוצר לארץ.

כמו שכתבתי התהליך ארון ויקר ויש לא מעט יבואנים / יצרנים שממורמרים מההליך הזה.

רק שתדעו יש כמה מוצרים שמגיעים לארץ שלא עוברים תקן.

לקוחות שרוצים להיות בטוחים שיש למוצר תקן יכולים לבקש מהיצרן / יבואן את תעודת הבדיקה של מכון התקנים שמאשרת כי המוצר תקין ועבר את הבדיקה של המכון.

הבדיקות שמכון התקנים מבצע במוצר

אז מה חשוב לבדוק במוצר טקסטיל או מה מכון התקנים בודק במוצרי טקסטיל שהם לשימוש של תינוקות ובמשטח החתלה לתינוק:

חוזק הבד.

רעילות חומר הטקסטיל יש כמות מסוימת של רעילות שמותר שיהיה בחומר מעבר לזה זה לא תקין והמוצר ייכשל.

בדיקת חסינות אש למוצרי טקסטיל שעוטפים את משטחי החתלה לתינוקות.

בדיקת בטיחות אם יש פינות חדות שמשטח החתלה לתינוק לא יפגע בגוף התינוק.

בדיקת חנק אם יש שרוכים ולולאות שעלולים להיתפס בתינוק ועלולים לגרום לחנק.

בדיקת חסינות אש לחומרי המילוי של מזרון החתלה.

בדיקת בטיחות שמשטח ההחתלה לתינוק עמוק מספיק שיכול להכיל את התינוק בפנים.

בודקים אם למשטח יש שוליים להגנה מסביב בכל צד מאחור, ובצדדים כמו באות ח כדי שהתינוק לא ייפול.

נ.ב. העברתי כמה בדיקות של מוצרים במכון התקנים אז מכירה את התהליך ממש טוב.