5 דברים שחשוב לדאוג להם רגע אחרי הלידה

כידוע חלק ניכר מן ההכנות לקראת יום הלידה המיוחל נעשה כבר במהלך חודשי ההיריון האחרונים אך עם זאת, ישנן כמה וכמה "סידורים" ומטלות אותם ניתן להסדיר רק לאחר הלידה בפועל. במטרה לנסות ולהקל על היולדת הנרגשת וגם על האב התומך בימים הראשונים שלאחר הלידה, ריכזנו עבורכם כאן מספר טיפים עבור המטלות והסידורים הבולטים שחשוב לערוך רגע אחרי הלידה בשעה טובה:

  1. ראשית כל, הכנת הבית – יש מי שיבחרו לתכנן ולעצב חדר לתינוק מיד עם הולדתו וישנם הורים אשר מתכננים ומתאימים את חדר ההורים לקליטת הרך הילוד. כך או אחרת, מרבית ההורים יבחרו שלא לבצע את ההכנות המוקדמות בטרם לידת התינוק בפועל ובימים בהם האם מתאוששת בבית החולים, על מעטפת התמיכה שלה לדאוג לסידור מיטת התינוק, עריסה, מצעים, אמצעי מיגון ובטיחות, חימום החדר, משטח החתלה, אביזרי רחצה וכו'.

 

  1. ציוד לשחרור המיוחל מבית החולים– על מנת לשחרר ולרדת עם הבייתה נדרש להגיע עם מתקן "סל-קל" לנסיעה בטוחה ברכב וכן לדאוג לביגוד חמים ומתאים לתינוק, על פי עונת השנה. גם במידה ואין ברשות ההורים רכב פרטי ואין בכוונתם לרכוש סל קל עקב כך, שחרור התינוק מחייב סל-קל. במקרה כזה ניתן להשאיל את המוצר ממכרים, בני משפחה או עמותות.

 

  1. ארגון אירוע ברית-ברית מילה ביהדות היא אמנם טקס המיועד לבנים זכרים, אולם בתרבות הישראלית נהוג לערוך אירוע דומה (ללא הטקס הדתי כמובן) גם לבנות, מה שנקרא זבד הבת או אירועי בריתה. בדרך כלל מדובר באירוע אשר מתוכנן רובו ככולו על ידי האב הטרי ועל מנת לצמצם מקום לטעויות רצוי לגשש ולבדוק מראש מספר אופציות עבור אולם לברית כזה שיספק מעטפת שירותים מתאימה בזמן קצר, בדגש בין היתר על כיסא סנדק, הגברה, חדר פרטי לאם ולתינוק לרגעים שלאחר קיום טקס הברית בפועל, להנקה והרגעה בפרטיות וכו'. דבר חשוב נוסף, עם בחירת המועד והלוקיישן הנבחר, הוא כמובן רב-מוהל (לא לשכוח כי חשוב לבחור באולם כשר שיאפשר את הגעת המוהל), וגם צלם מקצועי לתיעוד האירוע.

 

  1. תכנון מעקב רפואי– השבועות והחודשים הראשונים לאחר הלידה חשובים מאוד לצורך המעקב הרפואי וההתפתחות הראשונית של התינוק. חשוב לקבוע פגישה ראשונה בסניף "טיפת חלב" עם אחות ורופא ילדים לתקופה בת כשבועיים אחרי הלידה, לבדיקה ראשונית, בחינת עלייה תקינה במשקל וכן לסיוע לאם עם אתגרי הטיפול בתינוק. למפגש הראשוני חשוב להגיע עם תיק המעקב ההיריון וכן גם כל המסמכים שהתקבלו מבית החולים ונוגעים לאם ולתינוק. לאלה יצטרף כרטיס טיפת החלב שיתקבל במקום לצורך המשך מעקב התפתחותי.

 

  1. וכן, גם בירוקרטיה על הפרק– רישום התינוק לקופת חולים / שירותי בריאות (כללית, מאוחדת, מכבי וכו') מתבצע לרוב באופן אוטומטי באמצעות הדיווח של משרד הפנים ונתוני בית החולים המיילד, לקופת החולים בה רשומים ההורים. עם זאת, חשוב להוסיף את הילד באופן יזום לביטוחים המשלימים ו/או לכיסויים רפואיים אחרים, לעדכן באתר הביטוח הלאומי את אופן ומסלול הפקדת הכספים מהמדינה עבור תוכנית " חיסכון לכל ילד"וגם בין היתר עדכון הרשות המקומית לצרכי תחשיב חשבון המים (במשפחות בהן מעל 4 נפשות).